A A A K K K
для людей із порушенням зору
Берездівська громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Історична довідка

В ХVI столітті Берездів у складі волинських земель належав Литві. За Люблінською унією 1569 року село відійшло до Польщі. Перебувало воно у складі Луцького повіту Волинського воєводства. 1570 року в документі про стягнення податків з жителів, Берездів уже згадується як містечко, яке належало князям Острозьким. Основна маса населення містечка займалася сільським господарством.

Містечко часто зазнавало нападу татар. Особливо великі руйнування вони вчинили у 1618 році. Значних збитків знавав Берездів і від нападів окремих польських шляхтичів. Так, 1623 року сюди увірвався загін шляхтича Мочульського, який пограбував маєток, замок, захопив землі.

В період визвольної війни 1648–1654 рр. південна частина Волині стала ареною запеклих битв проти польських військ. Участь у визвольній війні брали й селяни Берездова.

Під час революції 1905–1907 років у містечку відбувалися таємні сходки, на яких читали заборонену літературу. Наприкінці 1906 року поліція заарештувала одного з жителів Берездова, якого притягли до відповідальності за агітацію серед селян проти російського уряду. 1910 року 40 родин виїхало до Америки, окремі родини через деякий час повернулися на батьківщину.

Перший навчальний заклад – однокласне початкове училище відкрито 1881 року. Через 15 років його перетворили на сільське двокласне початкове. Переважна більшість населення залишалася неграмотною. Навіть сільський та волосний старости не вміли читати й писати.

Після Лютневої революції селяни Берездова у липні 1917 року забрала худобу місцевих заможних селян. Це викликало паніку в повіті. Більшовики захоплюють село у січні 1918 року. В лютому 1918 року Берездів зайняли австро-німецькі війська, а наприкінці року – армія УНР. У квітні 1919 року село ненадовго займають більшовики, в серпні Берездів знову переходить УНР. У 1919 – 1920 років Берездів переходив то до рук поляків, то до УНР. Влітку 1920 року околиці його стали ареною боїв більшовиків з поляками. Та восени Берездів на деякий час знову зайняли війська УНР, у листопаді – більшовики. На території волості в січні – лютому 1921 року розташовувалися частини, які несли прикордонну службу.

З липня 1941 року німецькі війська зайняли Берездів. За час окупації вони  знищили майже все єврейське населення Берездова. Вивезено на роботи до Німеччини 160 жителів села.

13 січня 1944 (четвер) війська 1-го Українського фронту зайняли місто Корець та райцентр Берездів (Кам'янець-Подільська область), 94 людини загинули в боях за село у липні 1941 року і в січні 1944 року.

Наступного після зайняття Червоною армією дня приступив до роботи виконком сільської Ради. Відновили роботу лікарня, школа, радіовузол, клуб.

У 1969 році в селі працював хлібозавод, відділення районного комбінату побутового обслуговування, комбінат комунальних підприємств. Сільському споживчому товариству були підпорядковані 6 продовольчих та промтоварних магазинів, підприємства громадського харчування. Лікарня у якій працювало 13 лікарів і 55 чоловік з середньою медичною освітою.

В рамках адміністративно-територіальної реформи 13 серпня 2015 року була утворена Берездівська сільська об'єднана територіальна громада. До складу громади ввійшли населені пункти Берездівської, Великоправутинської, Горицької, Дяківської, Малоправутинської, Манятинської, Мирутинської, Мухарівської, Печиводської, Піддубецької, Ставичанської, Сьомаківської, Хвощівської сільських рад.

На території громади – 5 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступеня, 7 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІ ступеня, закладів позашкільної освіти – 2, бібліотек – 15, сільських будинків культури – 3, сільських клубів – 14.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь